Så er deltagertallet til aftenkapsejladserne nået op på 12. - Da vi anvender DS lavpointsystem,
betyder det, at fratræk for DNS - altså for ikke at starte - nu koster 13 point.
(Tænk hvis alle bare havde meldt til som de efter bestemmelserne skulle: nemlig senest tredie
kapsejladsaften, så var det nemmere at beslutte, om vi skal sejle med 1 eller 2 starter!

Nå, - men det er jo også venskabelige aftenkapsejladser...

 


Som resultatberegner måtte jeg denne sejlads have resultaterne telefoneret ind, da jeg selv
befandt mig i Stubbekøbing. Herefter kunne Finn så efterfølgende give resultatet videre til
deltagerne.

Her skal derfor alene konstateres, at vinden var WNW 8-9 m/sek. og  resultatet af sejladsen
gengives. - Efterfølgende har jeg dog hørt om problemer ved start og senere ved passage af
"Dolfus" på en stb. rundt bane, men har ingen officielle kommentarer modtaget i den anledning.

"Lærke" vandt, foran "Miss Sommerlyst" og "Feliz"

Bådnavn Bådstype Ejer Sejlnr. TA2004 Ankomsttid Sejltid Respit Præmietid Plads
1. Start    kl. 19:00:00                
Rødtop Folkebåd Maritime Efterskole 999 793,4 DNS DNS 0:00:00 DNS 13
Agpa Folkebåd Maritime Efterskole 787 793,4 DNS DNS 0:00:00 DNS 13
Feliz Bianca 320 Per Munch B 320 701,6 20:21:23 1:21:23 0:11:10 1:32:33 3
Prob L 23   sp Ole Espe D 391 700,5 20:25:11 1:25:11 0:11:18 1:36:29 6
Lady L 23   sp Torben Hansen D 307 700,5 20:25:15 1:25:15 0:11:18 1:36:33 7
Petí E95 - Elvstrøm  sp Leif Nielsen 4024 667,8 DNS DNS 0:15:17 DNS 13
Peggy Gordon X 79  sp Søren Jansen D 387 656,0 20:25:12 1:25:12 0:16:43 1:41:55 9
Lærke Drage Finn Birger Hansen D328 723,7 20:17:10 1:17:10 0:08:29 1:25:39 1
Miss Sommerlyst Nordship 34 Flemming Hansen DEN 20 685,2 20:18:09 1:18:09 0:13:10 1:31:19 2
Simba Salta 26   sp 0 D 9 691,6 20:24:53 1:24:53 0:12:23 1:37:16 8
Trine Spækhugger  sp R. og T. Fransson D178 672,0 20:21:22 1:21:22 0:14:46 1:36:08 5
Spirrevip Mustang Keld Larsen DEN260 700,4 20:21:37 1:21:37 0:11:19 1:32:56 4

Retur til kapsejladssiden: