Hovedkap. 2009

 Startside
Op
Galleri 2009

 

Hovedkapsejladsen den 19. september blev tilsmilet af vejrguderne på den måde, at den blev afviklet i tindrende septembersol og svag til jævn vind fra SØ. Program og bane kan ses her.  17 både havde tilmeldt sig, det største antal i flere år og forhåbentlig et signal om, at vi er på vej frem.
Næsten hele feltet fra aftenkapsejladserne var der plus et par lokale mere, og så var der to nye spændende både udefra: "Laurine" fra Ballen og "Petrulla" fra Marstal. Begge hurtige både med dygtige besætninger, kendt fra de større regionale sejladser.

Vore hovedkapsejladser starter således, at bådene lægger ud på banen enkeltvis med respittiden tillagt, så de lokale både var langt nede af banen, da "Laurine" og til sidst "Petrulla" som blodhunde med næsen i sporet halsede efter dem.
Den 7,5 sm lange bane skulle gennemsejles 2 gange, og bådene blev fanget ind én efter én, men "Petí" kunne de ikke fange. Leif Nielsen har sæsonen igennem  brugt megen energi på at optimere såvel bådens trim som på at få indarbejdet besætningen i et godt samarbejde, så alt fungerer, og her i dag kom i hvert fald beviset på, at indsatsen var lykkedes.
"Petí" blev suveræn vinder af årets hovedkapsejlads med "Laurine" som nr. 2 og "Petrulla" som nr. 3.

Herunder er Petí kommet i havn efter sejladsen og besætningen puster ud. Man ser på ansigterne, at der er tale om et vinderhold!

Her er resultatlisten: TANS = ingen spiler

Dato 19-09-2009 Første båd starter: 9:00:00              
Banelængde (sm) 15,00 Tidsbegrænsning: 15:30:00              
                     
Bådnavn Bådtype Ejer Sejlnr. DH2009 TA/TANS Respit Start nr. Starttid Sluttid Placering
                     
Petí E95 (Elvstrøm) Leif Nielsen, RU 4024 727,3 TANS 0:18:39 9 9:18:39 12:08:01 1
Laurine Odder 22 Poul Oddersborg, Ballen DEN 1 678,4 TA 0:30:52 13 9:30:52 12:09:27 2
Petrulla 11 m one design Erik Jørs, Marstal AUS 220 574,4 TA 0:56:53 17 9:56:52 12:14:35 3
Rødtop Folkebåd Maritime Efterskole, RU 787 801,9 TANS 0:00:00 1 9:00:00 12:14:37 4
Miss Sommerlyst Nordship 34 Flemming Hansen, RU DEN 20 692,3 TANS 0:27:24 12 9:27:24 12:15:07 5
Hurtig-Nok Banner 23 Racer Michael Koll, RU GER 23 652,2 TA 0:37:25 16 9:37:25 12:16:39 6
Vibe Aphrodite 101 Steen Berthelsen, RU DEN 339 655,9 TA 0:36:30 14 9:36:30 12:19:07 7
Victoria Salta 26 Jeppe Sundberg RU   759,2 TANS 0:10:40 4 9:10:41 12:27:35 8
Prob L 23  sp Ole Espe, RU D 391 760,5 TANS 0:10:21 3 9:10:21 12:28:57 9
Simba Salta 26 Jakob Schäfer RU DEN 9 743,3 TANS 0:14:39 7 9:14:39 12:29:12 10
Liljen Bianca 28 Ulrik Bastholm, RU D35 747,9 TANS 0:13:30 6 9:13:30 12:32:42 11
Agpa Folkebåd Maritime Efterskole, RU   801,9 TANS 0:00:00 1 9:00:00 12:33:16 12
Havgassen Commander 31 Morten Fahlén, RU DEN 55 715,1 TANS 0:21:42 11 9:21:42 12:34:31 13
Smut 2 Bianca 28 Flemming Nielsen, RU D 102 748,9 TANS 0:13:15 5 9:13:15 12:36:00 14
Oline Scampi 30 Claus Grøftehauge, RU - "S"  718,9 TANS 0:20:45 10 9:20:45 12:38:20 15
Balu Fenix Mikael Jensen, RU 645 737,6 TANS 0:16:04 8 9:16:04 12:43:09 16
Mahay Dehler 36 Ulf Kongsbach, RU DEN 44 654,4 TANS 0:36:52 15 9:36:52 13:03:57 17


Hvor stærkt sejlede bådene de 15 sømil? 1.genn.= første gennemsejling

Dato 19-09-2009 Første båd starter: 9:00:00                    
Banelængde (sm) 15,00 Tidsbegrænsning: 15:30:00                    
                           
Bådnavn Bådtype Ejer Sejlnr. DH2009 TA/TANS Respit Start nr. Starttid Sluttid Placering S 1. genn. Sejltid
                           
Petrulla 11 m one design Erik Jørs, Marstal AUS 220 574,4 TA 0:56:53 17 9:56:52 12:14:35 3 12 1:09:47 2:17:42
Laurine Odder 22 Poul Oddersborg, Ballen DEN 1 678,4 TA 0:30:52 13 9:30:52 12:09:27 2 5 1:20:42 2:38:35
Hurtig-Nok Banner 23 Racer Michael Koll, RU GER 23 652,2 TA 0:37:25 16 9:37:25 12:16:39 6 7 1:21:35 2:39:14
Vibe Aphrodite 101 Steen Berthelsen, RU DEN 339 655,9 TA 0:36:30 14 9:36:30 12:19:07 7 23 1:23:18 2:42:37
Miss Sommerlyst Nordship 34 Flemming Hansen, RU DEN 20 692,3 TANS 0:27:24 12 9:27:24 12:15:07 5 9 1:25:32 2:47:43
Petí E95 (Elvstrøm) Leif Nielsen, RU 4024 727,3 TANS 0:18:39 9 9:18:39 12:08:01 1 12 1:26:51 2:49:22
Havgassen Commander 31 Morten Fahlén, RU DEN 55 715,1 TANS 0:21:42 11 9:21:42 12:34:31 13 189 1:41:59 3:12:49
Simba Salta 26 Jakob Schäfer RU DEN 9 743,3 TANS 0:14:39 7 9:14:39 12:29:12 10 52 1:42:41 3:14:33
Rødtop Folkebåd Maritime Efterskole, RU 787 801,9 TANS 0:00:00 1 9:00:00 12:14:37 4 11 1:38:43 3:14:37
Victoria Salta 26 Jeppe Sundberg RU   759,2 TANS 0:10:40 4 9:10:41 12:27:35 8 36 1:40:53 3:16:55
Oline Scampi 30 Claus Grøftehauge, RU - "S"  718,9 TANS 0:20:45 10 9:20:45 12:38:20 15 1 1:40:57 3:17:35
Prob L 23  sp Ole Espe, RU D 391 760,5 TANS 0:10:21 3 9:10:21 12:28:57 9 51 1:41:05 3:18:36
Liljen Bianca 28 Ulrik Bastholm, RU D35 747,9 TANS 0:13:30 6 9:13:30 12:32:42 11 26 1:40:01 3:19:12
Smut 2 Bianca 28 Flemming Nielsen, RU D 102 748,9 TANS 0:13:15 5 9:13:15 12:36:00 14 39 1:44:32 3:22:45
Balu Fenix Mikael Jensen, RU 645 737,6 TANS 0:16:04 8 9:16:04 12:43:09 16 46 1:48:08 3:27:05
Mahay Dehler 36 Ulf Kongsbach, RU DEN 44 654,4 TANS 0:36:52 15 9:36:52 13:03:57 17 87 1:47:29 3:27:05
Agpa Folkebåd Maritime Efterskole, RU   801,9 TANS 0:00:00 1 9:00:00 12:33:16 12 71 1:54:04 3:33:16


Hvor godt startede de?
S = antal sek. forsinket over startlinjen

Dato 19-09-2009 Første båd starter: 9:00:00            
Banelængde (sm) 15,00 Tidsbegrænsning: 15:30:00            
                   
Bådnavn Bådtype Ejer Sejlnr. DH2009 TA/TANS Sluttid Placering S Sejltid
                   
Oline Scampi 30 Claus Grøftehauge, RU - "S"  718,9 TANS 12:38:20 15 1 3:17:35
Laurine Odder 22 Poul Oddersborg, Ballen DEN 1 678,4 TA 12:09:27 2 5 2:38:35
Hurtig-Nok Banner 23 Racer Michael Koll, RU GER 23 652,2 TA 12:16:39 6 7 2:39:14
Miss Sommerlyst Nordship 34 Flemming Hansen, RU DEN 20 692,3 TANS 12:15:07 5 9 2:47:43
Rødtop Folkebåd Maritime Efterskole, RU 787 801,9 TANS 12:14:37 4 11 3:14:37
Petí E95 (Elvstrøm) Leif Nielsen, RU 4024 727,3 TANS 12:08:01 1 12 2:49:22
Petrulla 11 m one design Erik Jørs, Marstal AUS 220 574,4 TA 12:14:35 3 12 2:17:42
Vibe Aphrodite 101 Steen Berthelsen, RU DEN 339 655,9 TA 12:19:07 7 23 2:42:37
Liljen Bianca 28 Ulrik Bastholm, RU D35 747,9 TANS 12:32:42 11 26 3:19:12
Victoria Salta 26 Jeppe Sundberg RU   759,2 TANS 12:27:35 8 36 3:16:55
Smut 2 Bianca 28 Flemming Nielsen, RU D 102 748,9 TANS 12:36:00 14 39 3:22:45
Balu Fenix Mikael Jensen, RU 645 737,6 TANS 12:43:09 16 46 3:27:05
Prob L 23  sp Ole Espe, RU D 391 760,5 TANS 12:28:57 9 51 3:18:36
Simba Salta 26 Jakob Schäfer RU DEN 9 743,3 TANS 12:29:12 10 52 3:14:33
Agpa Folkebåd Maritime Efterskole, RU   801,9 TANS 12:33:16 12 71 3:33:16
Mahay Dehler 36 Ulf Kongsbach, RU DEN 44 654,4 TANS 13:03:57 17 87 3:27:05
Havgassen Commander 31 Morten Fahlén, RU DEN 55 715,1 TANS 12:34:31 13 189 3:12:49